Daily Fragrance Scout

Compare all prices for 360 Collection Rose →

360 Collection Rose - 3.4 oz.

360 Collection Rose - 3.4 oz.

$31.99$60.00

−47%

You save $28.01$0.32/ml

Size
100 ml($0.32/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Rose is in the name, though Perry Ellis 360 Collection Rose's opening arrives without flowers, pear, sea notes and bergamot lending a crisp, juicy top, fresh, unmistakably clean and inviting. Pink peony, orange blossom, green notes, jasmine, and white violet gather into a lush, radiant floral heart with real character running throughout. Musk, geranium, and amber seal the foundation in warm, grounded depth that carries elegance throughout the composition. White violet, tucked into the heart, is an unusual floral choice, giving the composition real, noticeable character beyond a conventional rose-centric structure that the collection's name might otherwise suggest. Soft, unusual and quietly memorable. As a floral fruity Eau de Parfum, 360 Collection Rose finds its natural home in soft, feminine daytime occasions. 360 Collection Rose earns its place in regular rotation.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet