Daily Fragrance Scout

Compare all prices for 360 Pink →

360 Pink Perfume - 3.4 oz.

360 Pink Perfume - 3.4 oz.

$57.00$60.00

−5%Tracked low

You save $3.00$0.57/ml

Size
100 ml($0.57/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
43 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Lavender and sage sit at the centre of a fragrance called Pink, and the surprise is welcome in Perry Ellis 360 Pink Perfume, rose, lily, osmanthus and mandarin blossom leading first with a soft, floral top, the osmanthus adding a faint apricot warmth beneath the flowers. Lotus, lily of the valley, lavender and sage build a centre that turns unexpectedly herbal, green and cool where the name promises sweetness. Vanilla, sandalwood, musk, vetiver and amber finish it warm and grounded. Those herbs are what stop this becoming another pink floral, giving the composition a dry, slightly androgynous spine underneath all the flowers. Turn to 360 Pink Perfume, a floral Eau de Parfum, for soft, feminine daytime occasions. 360 Pink Perfume holds up well to regular wear.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet