Daily Fragrance Scout
Alfred Sung Perfume - 3.4 oz. Tester

Alfred Sung Perfume - 3.4 oz. Tester

$74.99$88.00

−15%

You save $13.01$0.75/ml

Size
100 ml($0.75/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
Tester
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Twenty-one materials work across three stages of this self-titled release, an extraordinarily dense structure for a fragrance built entirely around classic florals. Hyacinth, ylang-ylang, galbanum, bergamot, lemon, orange and mandarin orange crowd the opening into a bright, layered citrus-floral burst rarely matched at this scale. Jasmine, lily of the valley, carnation, osmanthus, iris, rose and orchid build an enormous floral center, rich and classic, the kind of density most modern florals never attempt. Orange blossom, oakmoss, vetiver, musk, sandalwood, amber and vanilla round things out warm and layered, giving Alfred Sung Eau de Toilette its signature soft, long-lasting finish. Floral aromatic is the fitting classification, versatile enough for daytime wear while holding up comfortably into evening. It suits office settings, dinners and celebrations about equally well. Fall and winter favor the woody, ambered close most, though the citrus-floral top keeps it wearable into spring. Twenty-one materials total makes this one of the most structurally ambitious fragrances in this entire catalog.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet