Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Althea Fragrance →

Althea Unisex Fragrance - 3.4 oz.

Althea Unisex Fragrance - 3.4 oz.

$149.99$160.00

−6%

You save $10.01$1.50/ml

Size
100 ml($1.50/ml)
Packaging
New in box
For
Unisex
Availability
In stock
Price last checked
8 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Tropical is the usual direction for coconut forward fragrances. Althea Unisex Fragrance from Thauy takes a sharper turn instead, coconut and galbanum opening creamy against a bitter green edge. Leather, thyme and saffron deepen the core into something dark, herbal and warmly spiced. Sandalwood and labdanum close the drydown resinous and richly woody. Galbanum alongside coconut in the top is an unusual pairing, keeping the tropical sweetness from ever turning simple or sugary. Althea Unisex Fragrance is a green spicy Eau de Parfum, suited to versatile daytime wear. Thauy complicated a familiar coconut opening in interesting ways.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Rouge Royal Perfume

    30 ml · EDP

    $24.99$60.00$0.83/ml

    at Fragrance Outlet

  • Armaf Odyssey Mandarin Sky Limited Edition

    100 ml

    $29.99$70.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet