Daily Fragrance Scout
Ambre Tabac Cologne - 3.4 oz.

Ambre Tabac Cologne - 3.4 oz.

$179.99$190.00

−5%

You save $10.01$1.80/ml

Size
100 ml($1.80/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Well before this fragrance's tobacco theme actually arrives at the finish, a dark, resinous opening greets you first, an interesting sequencing choice for a name built around smoke and warmth. Incense and bergamot arrive together at the top, smoky and citrus-bright at once, an early contrast that runs through the rest of the fragrance. Patchouli and sandalwood build the core, earthy and woody, deepening that smoky opening without adding sweetness just yet. Amber, tobacco leaf and vanilla form the dry-down, rich and warm, finally delivering the honeyed, tobacco-forward richness its name signals from the start. Daniel Josier classifies this as oriental woody, built with evening occasions in mind over daytime ease. Ambre Tabac Cologne suits dinners, formal occasions and settings that reward a fragrance with plenty of weight. Leading with something this smoky is an uncommonly dark choice for a fragrance that ultimately lands somewhere sweet and comforting. Cold weather suits the tobacco and vanilla dry-down best, once the composition has room to fully develop. This one rewards patience, since its most interesting stretch of development only shows up well after that initial smoky burst fades.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet