Daily Fragrance Scout

Compare all prices for American Spirit Pour Homme →

American Spirit Pour Homme Cologne - 3.3 oz.

American Spirit Pour Homme Cologne - 3.3 oz.

$90.00

Size
100 ml($0.90/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Living up to a name this patriotic takes a certain tone, and American Spirit Pour Homme leans on classic, unfussy materials to get there. Lavender, bergamot and pineapple open with a herbal, slightly fruity freshness that feels familiar rather than adventurous. Geranium, rose and red apple carry the center, floral and fruity, softening that herbal opening considerably. Sandalwood and tonka bean close the composition alone, warm and smooth, giving American Spirit Pour Homme Eau de Toilette a simple, comforting conclusion. Aromatic fougère is the fitting classification, casual enough for daytime wear across nearly every season. It suits errands, work and low-key outings about equally well, given how uncomplicated the whole build stays. Spring and fall favor the herbal, fruity top most, though the tonka close keeps it wearable into cooler weather too. There's nothing especially bold about the structure here, just a dependable, easy-wearing cologne built for daily rotation.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet