Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Aquawave →

Aquawave Cologne - 3.4 oz.

Aquawave Cologne - 3.4 oz.

$39.99$44.00

−9%Tracked low

You save $4.01$0.40/ml

Size
100 ml($0.40/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Anyone after a sharp, herbal citrus opening will find it in Aquawave Cologne from Tahari Parfums, bergamot, mint, lime and galbanum striking the top immediately. Marine, aspic, green apple, geranium and frozen lemon build an unusually layered aquatic centre, five materials working toward one cohesive freshness. Tonka bean, cedarwood, tobacco, amberwood and cashmere wood close the base warm, dark and richly woody. That shift from a bright, watery centre to a distinctly smoky, tobacco laced base is the whole dramatic arc of this oil. Aquawave Cologne is a citrus woody Oil, suited to warm weather daytime wear. Tahari Parfums built considerable contrast between a cold opening and a warm finish.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low