Daily Fragrance Scout
Aurora Blush Perfume - 3.4 oz.

Aurora Blush Perfume - 3.4 oz.

$150.00

Size
100 ml($1.50/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

The classic citrus formula most soft florals default to at the top gets replaced here by something considerably more tropical and playful. Mandarin, orange flower blossom and coconut water introduce the composition with a bright, tropical freshness that feels playful rather than restrained. Vanilla, orchid and lily carry the center, soft and floral, easing that tropical opening into something more traditionally romantic. Gold caramel, musk and moss round things out warm and sweet, giving Aurora Blush Perfume a comforting, gourmand-leaning conclusion. Floral gourmand is the fitting classification, light enough for daytime wear yet substantial enough to carry into evening without feeling out of place. It suits casual outings, daytime social plans and relaxed dinners about equally well. Spring and summer favor the tropical top most, though the caramel close keeps it wearable into cooler months too. That coconut water opening is an particularly fresh touch for a fragrance that ultimately lands somewhere sweet and caramel-toned.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet