Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Bade'e Al Oud Amethyst →

Badee Al Oud Amethyst Perfume - 3.4 oz.

Badee Al Oud Amethyst Perfume - 3.4 oz.

$39.99$54.00

−26%Tracked low

You save $14.01$0.40/ml

Size
100 ml($0.40/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Lattafa Bade'e Al Oud Amethyst is a majestic and captivating fragrance that blends rich florals with warm woods to create a truly luxurious experience. It opens with a sparkling burst of bergamot, enhanced by the rosy-spicy warmth of pink pepper, delivering an elegant and attention-grabbing introduction. At its heart, a lavish bouquet of Turkish rose and Bulgarian rose takes center stage. These rich, velvety florals are softened by delicate jasmine, creating a deep, jammy sweetness with subtle berry-like nuances that add depth and sophistication. As the fragrance settles, it reveals a smooth and opulent base of oud, amber, and vanilla. The agarwood is refined and approachable, offering a clean woody character rather than a harsh or animalic profile. Warm amber and creamy vanilla add richness and comfort, creating a long-lasting and beautifully balanced dry-down. Highly regarded by fragrance enthusiasts for its luxurious composition and impressive performance, Bade'e Al Oud Amethyst is an exceptional choice for cooler weather, formal occasions, and elegant evening wear.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low