Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Classic →

Banana Republic Classic Cologne - 3.4 oz.

Banana Republic Classic Cologne - 3.4 oz.

$55.95$79.99

−30%

You save $24.04$0.56/ml

Size
100 ml($0.56/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
8 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Ginger waits in the foundation of Banana Republic Classic Cologne, and that is where the interest lies, though bergamot, clementine, grapefruit and green notes lead at the top with a clean citrus lift, bright and entirely unfussy from the first spray. Honeysuckle and lilac soften the heart into something gently floral, unusual in a masculine and handled lightly enough that it never reads as sweet. Ginger, musk and woodsy notes finish underneath, the ginger giving the dry down a dry warmth that most fresh compositions leave out entirely, and it lingers longest. It is easy, well made and quietly polished. It is well made, easy to wear, and precisely the fragrance you reach for when you can't decide what else to wear. Banana Republic Classic Cologne, a citrus floral Eau de Toilette, is built for warm weather travel and outdoor plans.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Rouge Royal Perfume

    30 ml · EDP

    $24.99$60.00$0.83/ml

    at Fragrance Outlet

  • Armaf Odyssey Mandarin Sky Limited Edition

    100 ml

    $29.99$70.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet