Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Black Orchid Reserve →

Black Orchid Reserve Cologne - 3.4 oz.

Black Orchid Reserve Cologne - 3.4 oz.

$289.99$300.00

−3%

You save $10.01$2.90/ml

Size
100 ml($2.90/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Something dark and unexpectedly savory greets you first in Black Orchid Reserve Cologne from Tom Ford, truffle and bergamot opening earthy against a bright citrus edge. Ylang ylang and black orchid settle the centre into something heady, exotic and richly floral. Dark chocolate, patchouli, tonka and vanilla close the base deeply sweet and unmistakably decadent. Truffle as a top note is a daring choice, pulling this Reserve edition toward savory territory before the chocolate and vanilla ever arrive to sweeten things. Black Orchid Reserve Cologne is a gourmand citrus Parfum, suited to evening wear and special occasions. Tom Ford opened on something almost edible rather than floral.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet