Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Blue →

Blue Perfume - 2.5 oz.

Blue Perfume - 2.5 oz.

$66.99$70.00

−4%

You save $3.01$0.89/ml

Size
75 ml($0.89/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Suede will rest beneath a garden's worth of flowers in Ralph Lauren Blue Perfume, and it is the detail that makes it, gardenia, jasmine, lotus, lily of the valley, pink peony, grapefruit and melon granting the top a dewy, abundant character, seven materials arriving at once. Tuberose, orange blossom, basil, verbena and rose weave a core where herbs cut through the white florals, the basil in particular keeping things green. Musk, vetiver, oakmoss, suede, sandalwood and amber leave it warm and softly leathery. That suede gives the drydown a texture the flowers alone could never produce, and it is why the dry down holds interest well past the opening. Abundance, handled with genuine care rather than excess. Blue Perfume is a floral Eau de Toilette, best suited to office hours and casual dates. That balance is exactly what makes Blue Perfume work.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet