Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Cabotine Rose →

Cabotine Rose Perfume - 1.69 oz.

Cabotine Rose Perfume - 1.69 oz.

$42.75$45.00

−5%

You save $2.25$0.86/ml

Size
50 ml($0.86/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
35 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Frangipani sits in the drydown of Gres Cabotine Rose Perfume, where you would normally expect a wood, while cherry blossom, pear, mandarin orange and black currant lead the top soft and fruited, delicate rather than juicy. Rose, peony, mimosa, pepper, lily, tuberose, jasmine and orange blossom form a core with rose at the centre and seven flowers arranged around it. Frangipani, musk, sandalwood and vetiver close it creamy and tropical, the frangipani keeping a floral thread alive long after the core has faded. Putting a flower in the drydown is what gives this its unusually long floral life, and it is why the rose never entirely disappears. Cabotine Rose Perfume is a floral Eau de Toilette, best suited to soft, feminine daytime occasions. Comfortable, dependable and unmistakably Gres, Cabotine Rose Perfume wears exactly as promised.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet