Daily Fragrance Scout

Compare all prices for New York →

Coach New York Perfume - 3.0 oz. Tester

Coach New York Perfume - 3.0 oz. Tester

$119.99$129.00

−7%

You save $9.01$1.33/ml

Size
90 ml($1.33/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
Tester
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

This debut release anchors itself in a distinctly American idea of polish, and New York backs that concept up with a composition that stays put-together from top to close. Raspberry leaf, pear and pink pepper open with a crisp, slightly tart brightness rather than an overtly sweet fruit opener. Cyclamen, gardenia and Turkish rose fill the core with a soft, powdery floral character that reads considerably more grown-up than the fruity top implies. Suede, cashmeran, musk and sandalwood close the composition, warm and refined, giving Coach New York Perfume a quiet confidence by the conclusion. Floral musk is the fitting classification, polished enough for office wear yet warm enough to carry into evening plans. It suits professional settings, dinners and casual outings about equally, which fits the brand's everyday-luxury positioning. Fall and winter favor the suede and cashmeran close most, though the fruity top keeps it wearable into spring. That suede note is the detail that separates this from a typical drugstore floral, giving Coach New York Eau de Parfum a texture most fragrances in its category skip.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet