Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Craze →

Craze Cologne - 3.4  oz.

Craze Cologne - 3.4 oz.

$30.99$80.00

−61%

You save $49.01$0.31/ml

Size
100 ml($0.31/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

A top note this unusual demands real attention immediately, and Craze Cologne certainly doesn't waste the opportunity it creates. Heliotrope, cumin, and bergamot spark an unusual, spiced top note that immediately sets this apart from the ordinary. Bitter almond, lavender, jasmine, and sage weave a warm, herbal heart that keeps surprising well past the opening. At the last, vanilla, amber, and sandalwood bring sweet, resinous warmth that lingers with genuine character. That bitter almond and sage pairing through the heart keeps things feeling genuinely unpredictable, never quite settling into anything conventional even as the vanilla and amber foundation finally brings real, lasting warmth to the whole composition. As an amber aromatic Eau de Parfum, Craze Cologne finds its natural home in after dark wear in colder seasons. Craze Cologne rewards the people who ask what you're wearing.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet