Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Deauville →

Deauville Perfume - 2.5 oz.

Deauville Perfume - 2.5 oz.

$94.99

Size
75 ml($1.27/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
8 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Deauville Perfume takes its name from the elegant French seaside town, and Michel Germain built the fragrance to match that breezy, coastal association from the very first spray. Pear, sea water, peach and bergamot combine into a fresh, aquatic, salty opening, more beach boardwalk than perfume counter. Peony, wisteria, rose and narcissus fill the centre of this eau de parfum with a delicate floral bouquet that keeps things feminine without becoming heavy. Sandalwood, vanilla, patchouli and coconut close the composition, a warm, creamy foundation that grounds the marine freshness established earlier. Deauville Eau de Parfum suits daytime wear, warm weather travel and casual outings best, its sea water top note feeling most at home during summer months near actual water. Michel Germain has a reputation for accessible, well-constructed florals, and Deauville fits comfortably alongside the brand's better-known releases. Anyone wanting a beach vacation in a bottle, rather than something heavier, should find Deauville an easy, likeable choice.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Lomani Gold

    100 ml · EDT

    $24.99$60.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Fujiyama Mon Amour Perfume

    100 ml · EDP

    $19.99$60.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Yves De Sistelle Thallium Sport Limited Edition

    100 ml · EDT

    $24.99$80.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet