Daily Fragrance Scout
Deeply Blossom Perfume - 3.3 oz.

Deeply Blossom Perfume - 3.3 oz.

$39.99$80.00

−50%

You save $40.01$0.40/ml

Size
100 ml($0.40/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
47 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

One sweet, nutty material shows up twice across two different stages here, first alongside fruit, then again in the finish, giving the composition a consistent sweetness throughout. Pear and a watery accord open with a soft, juicy freshness that sets a light tone from the very first spray. Watermelon, tiare flower, praline and strawberry crowd the center into a sweet, fruity density that shifts the fragrance well beyond its watery start. Amber, musk and praline close things out warm and comforting, giving Deeply Blossom Perfume a candied, gourmand finish. Fruity gourmand is the fitting classification, playful and youthful rather than classically floral. It suits casual daytime wear and early evening plans equally well, especially for anyone who leans toward sweeter fragrances. Spring and summer favor the fruity top most, though the amber close keeps it wearable into cooler weather too. Repeating praline across two stages is what gives Deeply Blossom its distinctly sweet, cohesive character from start to finish.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Pure Couture Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$85.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet