Daily Fragrance Scout
Diesel D Cologne - 3.4 oz.

Diesel D Cologne - 3.4 oz.

$39.99$92.00

−57%

You save $52.01$0.40/ml

Size
100 ml($0.40/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
12 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

For a warm, citrusy top, Diesel D Cologne opens on ginger and bergamot, the first two of six materials that carry the fragrance across three stages. Lavender and cotton flower settle the centre into something soft and clean, the cotton flower lending an almost laundered freshness. Vanilla and amberwood close the base warm and gently sweet. Cotton flower is an unusual note for a masculine, giving the heart a clean, almost domestic softness rarely seen outside fabric inspired releases. Diesel D Cologne is a spicy aromatic Eau de Toilette, well suited to everyday wear. Diesel kept this one simple, and simple works in its favor.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet