Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Dolce Shine →

Dolce Shine Perfume - 2.5 oz.

Dolce Shine Perfume - 2.5 oz.

$59.95$122.00

−51%

You save $62.05$0.80/ml

Size
75 ml($0.80/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Brightness gets sustained start to finish in Dolce and Gabbana Dolce Shine Perfume, mango, quince and grapefruit delivering a juicy, sun ripened top, vivid and unmistakably bright. Solar notes, tuberose, ozonic notes, sea salt, jasmine, and orange blossom build an expansive, radiant floral core that carries genuine luminosity throughout. White musk, Australian sandalwood, and white woods close the drydown in warm, grounded depth that carries real luminosity through to the very last stage of the finish. Solar notes and sea salt run through the core and are what earn the name Shine, giving the composition a luminous quality that most fruity florals never even bother attempting to reach. Dolce Shine Perfume is a floral fruity Eau de Parfum for spring and summer daytime hours, nothing complicated about it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Pure Couture Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$85.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet