Daily Fragrance Scout
Diptyque Eau Rose bottle

Diptyque Eau Rose

Eau de ToiletteUnisexNiche

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Diptyque Eau Rose is $155.99 for 100 ml at Fragrance Outlet ($1.56/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

Lowest price
$155.99

100 ml · 2 providers

Average price
$3.28/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.56/ml

at 100 ml

Biggest discount
−5%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 29, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$155.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$155.99
Average now:
$155.99
Trend:
flat

Diptyque Eau Rose: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Diptyque Eau Rose?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $155.99 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Diptyque Eau Rose cost?
Diptyque Eau Rose starts at $155.99 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Diptyque Eau Rose?
The best value we track is $1.56/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Diptyque Eau Rose cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Diptyque

Other Diptyque fragrances we price across providers.

  • Diptyque

    2 providers

    Do Son

    EDP · Unisex

    Bottle size for Diptyque Do Son

    $31.99$6.40/ml

    $58.49$5.85/ml

    $174.98$2.33/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Diptyque

    2 providers

    Vetyverio

    EDP

    Bottle size for Diptyque Vetyverio

    $25.89$3.24/ml

    $149.99$2.00/ml

  • Diptyque

    2 providers

    Do Son

    EDT

    Bottle size for Diptyque Do Son

    $125.99$2.52/ml

    $185.49$1.85/ml

  • Diptyque

    2 providers

    Oyedo

    EDT

    Bottle size for Diptyque Oyedo

    $136.49$2.73/ml

    $171.49$1.71/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within niche.

  • D'Orsay

    1 provider

    Nous Sommes Amants MD

    EDP · Unisex

    Bottle size for D'Orsay Nous Sommes Amants MD

    $139.99$1.56/ml

  • Ella K

    2 providers

    Amber K

    EDP · Unisex

    Bottle size for Ella K Amber K

    $5.99$5.99/ml

    $15.00$1.88/ml

    $155.00$1.55/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Parfums de Marly

    4 providers

    Castley

    EDP

    Bottle size for Parfums de Marly Castley

    $4.99$4.99/ml

    $18.99$3.80/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $30.99$3.10/ml

    $226.99$3.03/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $198.00$1.58/ml

    best of 4 providers at 125 ml

  • Matiere Premiere

    4 providers

    Cologne Cedrat

    EDP · Unisex

    Bottle size for Matiere Premiere Cologne Cedrat

    $220.00$4.40/ml

    $159.00$1.59/ml

    best of 3 providers at 100 ml