Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Elysees Wood →

Elysees Wood Cologne - 3.3 oz.

Elysees Wood Cologne - 3.3 oz.

$92.99

Size
100 ml($0.93/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
29 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

This composition pairs a sugary material with dark fruit through its middle stage, an odd combination within a single layer. Bergamot, grapefruit and mandarin orange open with a bright, clean citrus freshness that gives little indication of the sweetness to come. Praline, black currant and white flowers crowd the middle into a sweet, fruity floral density that shifts the composition considerably from its citrus start. White musk, vanilla, amber and cedar wrap things up warm and smooth, giving Elysees Wood Eau de Parfum a comforting, gourmand-leaning conclusion. Fruity gourmand is the fitting classification, versatile enough for daytime wear yet substantial enough for evening plans too. It suits dates, dinners and casual outings about equally well. Fall and winter favor the amber and cedar close most, though the citrus top keeps it wearable into spring. That praline-and-black-currant middle is the detail that gives this considerably more personality than its citrus-driven top alone suggests.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet