Insurrection Wild Cologne
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet

$66.99$70.00
You save $3.01$0.89/ml
Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Most florals hold their iris for the core, but Escada Sentiment Perfume brings it straight to the top instead, black currant, red currant, magnolia and green mandarin joining it for a cool, tart character, powdery and fruited at the same moment. White peach, hyacinth, tuberose and orris root form a core that stays soft and slightly waxy, the orris reinforcing what the iris started. Heliotrope, vanilla, amber, Brazilian rosewood and sandalwood resolve warm and almondy. Using iris and orris root in two separate stages gives the composition an unusual consistency, a single cool thread running from first spray to dry down. Escada Sentiment Perfume suits romantic daytime wear best, exactly what a floral powdery Eau de Toilette should do. Few fragrances balance ease and character the way Escada Sentiment Perfume does.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
100 ml
$11.99$35.00$0.12/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$39.99$99.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$24.99$65.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$24.99$85.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$34.95$72.00$0.35/ml
at Fragrance Outlet