Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Escape →

Escape Perfume - 1.7 oz.

Escape Perfume - 1.7 oz.

$49.99$55.00

−9%Tracked low

You save $5.01$1.00/ml

Size
50 ml($1.00/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Twenty materials work across three stages of Escape, an uncommonly dense structure for a fragrance now considered a nineties floral landmark. Lychee, chamomile, apple, peach, hyacinth, marigold, black currant and mandarin crowd the opening into a fruity, herbal burst rarely matched at this scale. Carnation, jasmine, rose, peach and clove build a full spiced floral center that shifts the fragrance further from its fruity start. Oakmoss, amber, musk, cedar, vetiver, sandalwood and vanilla round things out warm and layered, giving Escape Eau de Parfum its signature soft, long-lasting conclusion. Floral fruity is the fitting classification, versatile enough for daytime wear while holding up comfortably into evening. Calvin Klein built this for office settings, casual outings and dinners about equally well. Fall and winter bring the woody, ambered close forward most clearly, though the fruity top keeps it wearable into spring. Few nineties florals still hold up this well against fragrances released decades later.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

    tracked low