Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Gaultier Le Male →

Gaultier Le Male Cologne - 6.7 oz.

Gaultier Le Male Cologne - 6.7 oz.

$166.99$172.00

−3%

You save $5.01$0.83/ml

Size
200 ml($0.83/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
36 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Jean Paul Gaultier built an entire visual identity around this bottle's torso shape, and the fragrance inside has held its own against that packaging for decades. Lavender, mint, cardamom, bergamot and artemisia open with a sharp, herbal freshness that's since become a genre-defining structure for men's fougères. Cinnamon, orange blossom and caraway build a spiced, slightly sweet core that softens the herbal top without losing its edge. Vanilla, tonka bean, amber, sandalwood and cedar close things out rich and warm, giving Le Male Eau de Toilette its distinctive gourmand-leaning conclusion. Aromatic fougère is the technical classification, though the vanilla-heavy close pushes it warmer than most fragrances in that family typically run. Le Male Cologne suits both daytime and evening wear comfortably, which has helped it remain a bestseller across multiple generations of wearers. Fall and winter let the vanilla and tonka close perform at its richest, though the lavender top keeps it wearable into spring. Decades after release, the lavender-vanilla contrast Gaultier struck here still hasn't been fully replicated by its many imitators.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet