Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Guilty Elixir De Parfum →

Guilty Elixir De Parfum - 2.0 oz.

Guilty Elixir De Parfum - 2.0 oz.

$181.99$187.00

−3%

You save $5.01$3.03/ml

Size
60 ml($3.03/ml)
Concentration
Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Plain citrus never manages this much juice and roundness, but Gucci Guilty Elixir De Parfum does, violet, mandora and bergamot opening the top instead, the violet adding a powdery coolness that the citrus alone would not provide. Wisteria, rose and osmanthus carry the core, the osmanthus contributing a soft apricot warmth beneath the flowers themselves. Tonka bean, patchouli and vanilla finish it rich, earthy and gourmand, considerably denser than the Eau de Parfum in the same line. Nine notes at Elixir concentration means everything projects harder and lasts longer, which makes this a different experience rather than a louder version of the same idea. Rich, radiant and gloriously concentrated. Guilty Elixir De Parfum is a floral gourmand Eau de Parfum for spring and summer daytime hours, nothing complicated about it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet