Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Guilty Intense →

Guilty Intense Perfume - 3.0 oz.

Guilty Intense Perfume - 3.0 oz.

$184.99$190.00

−3%

You save $5.01$2.06/ml

Size
90 ml($2.06/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Where the original Guilty stays playful, Guilty Intense Perfume from Gucci pushes deeper, violet, mandora and litchi opening sweeter and more concentrated. Plum, tuberose and ylang ylang build a rich, heady white floral heart with decided intensity. Patchouli, vanilla and vetiver close the drydown dark, warm and deeply layered. Tuberose alongside ylang ylang in the heart is about as intense a floral pairing as perfumery offers, and the Intense name earns itself right there. Guilty Intense Perfume is a floral fruity Eau de Parfum, suited to evening wear and special occasions. Gucci turned the volume up considerably here, and the name doesn't oversell it.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet