Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Hot Water →

Hot Water Cologne - 3.7 oz.

Hot Water Cologne - 3.7 oz.

$49.99$65.00

−23%

You save $15.01$0.45/ml

Size
110 ml($0.45/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

A warning is written right into the name, and Davidoff Hot Water Cologne means every word of it, wormwood and basil arriving bitter, green and aggressively herbal, with none of the citrus softening most masculines offer up front. Paprika and patchouli take the core somewhere properly hot, dusty and red, a spice accord that reads as heat rather than sweetness. Benzoin and styrax finish it in dark, balsamic resin. Wormwood is a difficult note and it is placed first here, quite deliberately. Six components, no compromises, and no interest in being liked by everyone. Paprika at the centre delivers exactly the heat the name sets up. Hot Water Cologne suits boardroom meetings and quiet confidence best, exactly what a woody spicy Eau de Toilette should do. Few fragrances balance ease and character the way Hot Water Cologne does.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet