Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Idole Aura →

Idole Aura Perfume - 3.4 oz.

Idole Aura Perfume - 3.4 oz.

$143.99$148.00

−3%Tracked low

You save $4.01$1.44/ml

Size
100 ml($1.44/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
31 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Something mineral runs through Idole Aura Perfume from Lancome right from the top, salt, rose and bergamot combining for a bright, faintly briny floral opening. Rose and jasmine deepen the core into a full, classically romantic bouquet. Bourbon vanilla, salt, musk and heliotrope close the foundation warm, sweet and unexpectedly mineral. Salt appearing in both the top and the base is a deliberate bookend, keeping that mineral freshness present through the whole wear rather than fading after the opening. Idole Aura Perfume is a floral citrus Eau de Parfum, suited to daytime elegance. Lancome found a distinctly fresh angle on rose here.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Tracked low

The lowest price we have recorded for this listing in the 5 days we have tracked it.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet