Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Imperial Intense Silver →

Imperial Intense Silver Cologne - 3.3 oz.

Imperial Intense Silver Cologne - 3.3 oz.

$112.99$219.00

−48%

You save $106.01$1.13/ml

Size
100 ml($1.13/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Where most colognes save their sweetness for the base, Imperial Intense Silver Cologne from Caviar Elixir puts it up top instead, patchouli, vanilla and benzoin opening warm and richly resinous. Saffron, geranium and oud wood build a spiced, woody core with considerable depth. Raspberry and rose close the foundation in an unexpected fruity floral turn, softening everything that came before. Reversing the usual order, sweet resin up top and fruit at the base, is the entire structural idea here, and it keeps the wear decidedly unpredictable. Imperial Intense Silver Cologne is a woody fruity Extrait de Parfum, suited to evening wear and special occasions. Caviar Elixir took a structural risk here, and it pays off completely.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet