Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Insurrection Born To Be A King →

Insurrection Born To Be A King Cologne - 3.3 oz.

Insurrection Born To Be A King Cologne - 3.3 oz.

$164.99

Size
100 ml($1.65/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
11 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Bergamot, ginger and apple introduce Born to Be a King Cologne, the masculine counterpart within Reyane Tradition's boldly named Insurrection line, on a crisp, faintly spiced note. Sage, geranium, juniper and berries widen the centre of this eau de parfum into an aromatic, slightly green heart that keeps the composition feeling outdoorsy. Cedar, amber, tonka bean, olibanum and vetiver anchor the foundation, warm and resinous enough to carry the fragrance comfortably into evening territory. Born to Be a King Eau de Parfum moves easily between office wear and after-hours plans, versatile enough to avoid feeling wasted on either. Reyane Tradition again demonstrates its knack for building layered, designer-adjacent compositions at prices well below typical department store fragrances. Men who want a grounded, amber forward signature scent without the associated luxury markup should find this a smart, dependable choice for cooler months. Its ginger and cedar combination gives it more personality than many similarly priced aromatic woods.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Cuba Brazil Carnaval

    35 ml · EDT

    $5.95$17.00$0.17/ml

    at Fragrance Outlet