Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Insurrection Palace Rouge →

Insurrection Palace Rouge Cologne - 3.3 oz.

Insurrection Palace Rouge Cologne - 3.3 oz.

$139.99

Size
100 ml($1.40/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
4 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Palace Rouge Cologne keeps its structure tight, with bitter almond and saffron starting the eau de parfum on a warm, faintly sweet note that immediately signals oriental rather than fresh territory. Egyptian jasmine and cedar fill the centre, a floral, woody stretch that adds just enough contrast to the almond and saffron without overwhelming them. Ambergris, woody notes, and musk close the composition, smooth and long-lasting, the kind of restrained base that lets the almond and saffron opening remain memorable rather than fading into generic amber. Palace Rouge Eau de Parfum suits evenings and cooler weather occasions particularly well; its spicy, saffron-forward character reads as confident rather than aggressive. Reyane Tradition often works with a shorter note list than its Insurrection siblings, and Palace Rouge shows that restraint can produce just as much impact as a crowded pyramid. Anyone who enjoys almond and saffron pairings in pricier niche fragrances will find a satisfying, budget-friendly alternative here.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Cuba Brazil Carnaval

    35 ml · EDT

    $5.95$17.00$0.17/ml

    at Fragrance Outlet