Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Island Fragrance →

Island Unisex Fragrance - 3.4 oz.

Island Unisex Fragrance - 3.4 oz.

$40.99$50.00

−18%

You save $9.01$0.41/ml

Size
100 ml($0.41/ml)
Packaging
New in box
For
Unisex
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Pineapple, iris, ginger and cypress lend Island Unisex Fragrance from Khadlaj a tropical, powdery, spiced top. Coconut and woodsy notes deepen the centre into something creamy and dry at once. Tonka, sandalwood, amber and ambergris close the base warm, sweet and richly woody. Iris alongside pineapple and ginger is an unusual top note pairing, cool powder meeting bright tropical fruit and warm spice all at once. Island Unisex Fragrance is a fruity green Extrait de Parfum from Khadlaj, suited to warm weather daytime wear. Khadlaj built more complexity into the top than the simple Island name suggests.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet