Daily Fragrance Scout

Compare all prices for J'Adore →

J'Adore Perfume - 3.4 oz. Tester

J'Adore Perfume - 3.4 oz. Tester

$162.99$173.00

−6%

You save $10.01$1.63/ml

Size
100 ml($1.63/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
Tester
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Dior builds J'Adore around an enormous floral core stage, five separate materials crowding into a single stretch of development. Citruses, mandarin orange and neroli open with a bright, clean freshness that gives little indication of the density waiting underneath. Jasmine, African orange flower, ylang-ylang, tuberose and rose crowd the core into an intensely full floral bouquet, rich and heady, shifting the fragrance dramatically from its citrus start. Woody notes and vanilla close things out warm and smooth, giving J'Adore Eau de Toilette its signature soft, golden conclusion. Floral fruity is the fitting classification, polished enough for evening wear yet workable on a cooler daytime occasion too. It suits dinners, celebrations and date nights about equally well. Fall and winter favor the woody, vanilla close most, though the citrus top keeps it wearable into spring. Few fragrances build a core stage this dense while still reading as effortless rather than heavy.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet