Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Homme →

Joop! Homme Cologne - 2.5 oz.

Joop! Homme Cologne - 2.5 oz.

$39.99$50.00

−20%

You save $10.01$0.53/ml

Size
75 ml($0.53/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

The center of this composition takes a considerably spicier route than most citrus-driven masculine colognes attempt. Orange blossom, mandarin, bergamot and lemon open with a bright, floral citrus freshness that gives little indication of the spice to come. Jasmine, heliotrope, lily of the valley, cinnamon and cardamom crowd the center into a warm, spiced floral density that shifts the composition considerably from its citrus start. Sandalwood, sweet tonka bean, patchouli and vanilla round things out rich and sweet, giving Joop! Homme Eau de Toilette its signature confident, gourmand-leaning conclusion. Oriental spicy is the fitting classification, structured for evening wear while remaining workable on a cooler afternoon. It suits dinners, celebrations and date nights about equally well. Fall and winter favor the tonka and vanilla close most, though the citrus top keeps it wearable into spring. That cinnamon-cardamom pairing in the center is the detail that's kept this a cult favorite since its original release.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet