Be Seduced Girl Perfume
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet

$164.99
Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Only five materials make up this entire composition, a notably minimal structure for a fragrance carrying such an evocative, romance-forward name. Rhubarb and narcissus open things with a tart, slightly green edge, more restrained than the romantic Sicilian imagery on the label might suggest. Almond milk alone fills the entire middle, soft and slightly nutty, smoothing over those sharper edges before cashmere and cedar close out the finish, warm and quiet rather than commanding. Soft woody floral is the closest classification, understated enough for daytime wear but with just enough depth to carry into evening without feeling out of place. L'Amore in Sicilia Perfume suits people who prefer quieter fragrances built around a small number of well-chosen materials over dense, note-heavy compositions. Cooler months let the cashmere and cedar dry-down register a little more clearly, though this stays wearable year-round given how restrained it is overall. Marc Olivetti built this for subtlety rather than drama, letting the almond milk hold the center throughout rather than yielding to a bold finish.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
200 ml · EDT
$30.99$78.00$0.15/ml
at Fragrance Outlet
100 ml
$11.99$35.00$0.12/ml
at Fragrance Outlet