Daily Fragrance Scout

Compare all prices for L'Aventure Knight →

L'Aventure Knight Cologne - 3.4 oz.

L'Aventure Knight Cologne - 3.4 oz.

$84.55$89.00

−5%

You save $4.45$0.85/ml

Size
100 ml($0.85/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Al Haramain L’Aventure Knight cologne for men carries a fresh, woody character, with citrus brightness that feels immediate yet smooth, lifted by the quiet clarity of tea. The opening has a clean, airy quality, like cool morning air passing through green leaves, structured but never sharp. As the composition of L'Aventure Knight Eau De Parfum settles, soft green florals add a natural elegance, while iris introduces a delicate, powdery texture that keeps everything refined and balanced. Rather than shifting abruptly, the scent flows into a calmer space where creamy woods take over with gentle warmth. Musk feels clean and skin-like, supporting a smooth transition into a subtle mineral amber tone that lingers beneath the surface. The overall mood remains composed and modern, moving effortlessly between crisp freshness and soft, woody depth, with a restrained, confident elegance that feels quietly polished throughout.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Cuba City Hollywood

    35 ml · EDP

    $6.95$19.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet