Daily Fragrance Scout

Compare all prices for La Bomba →

La Bomba Perfume - 1.7 oz.

La Bomba Perfume - 1.7 oz.

$133.99$138.00

−3%

You save $4.01$2.68/ml

Size
50 ml($2.68/ml)
Packaging
New in box
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

One tropical fruit alone handles this fragrance's entire opening act, an especially minimal choice for something with such an explosive name. Pitahaya alone introduces the composition, sweet and faintly tropical, offering no hint of the floral richness waiting just beneath. Frangipani and red peony take over next, heady and romantic, expanding the fragrance considerably beyond that quiet start. Vanilla and patchouli form the foundation, warm and earthy, grounding the floral middle with something more serious. This lands as floral gourmand, unfussy enough for daytime wear yet adaptable enough for evening plans too. La Bomba Perfume suits casual outings, daytime social plans and dinners without much adjustment needed. With so little going on at the top, that single pitahaya note ends up doing a lot of work setting an exotic tone before the florals arrive. Warmer months suit the fruity opening best, while the vanilla and patchouli base extends it reasonably into cooler weather. The name suggests something explosive, but what actually shows up is a quietly exotic floral that undersells itself against its own bold branding and the fireworks the name implies.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Pure Couture Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$85.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet