Insurrection Wild Cologne
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet
Compare all prices for Laventure Femme →

$56.99$62.00
You save $5.01$0.28/ml
Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Al Haramain has built a reputation on rich, well constructed orientals, which makes L'Aventure Femme Eau de Parfum something of a departure with its brighter, fruitier personality. Pineapple, black currant, wild berries and bergamot arrive together at the start, a juicy, energetic opening more playful than the brand's typical output. Cedar, freesia and rose settle in through the core, adding a soft floral woodiness. The foundation brings the fragrance back toward familiar Al Haramain territory, with musk, sandalwood, amber and vanilla creating a warm, sweet finish. This fruity Eau de Parfum suits daytime wear especially well, bright enough for errands yet warm enough to carry into dinner. L'Aventure Femme Perfume also makes sense as a date night option, approachable up top with romance in the base. Fall and winter let the vanilla and amber base shine most clearly. The berry topped opening still keeps the fragrance wearable well into early spring, giving it a longer season than many similar orientals. For anyone who wants Al Haramain's usual depth without quite as much intensity, this strikes a comfortable middle ground.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$24.99$65.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$34.95$72.00$0.35/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$39.99$99.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet