Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Le Parfait →

Le Parfait - 3.4 oz.

Le Parfait - 3.4 oz.

$25.99$30.00

−13%

You save $4.01$0.26/ml

Size
100 ml($0.26/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Deliberate crowding defines the opening of Armaf Le Parfait, four notes arriving together on purpose. Black currant, pineapple, lemon, and bergamot crowd the top of Le Parfait in a bright, tart rush, lively, inviting, fresh. Spicy notes, jasmine, and rose shape a warm, floral core that never once loses its liveliness. Beneath it all, ambergris, musk, patchouli, and vanilla bring warm, grounded sweetness that carries real, genuine versatility throughout the wear. That pineapple and lemon pairing keeps the opening feeling lively rather than predictable, setting a tone the spicy jasmine core continues rather than softens once it has fully and properly arrived on skin. Le Parfait suits daytime wear year round best, exactly what a floral fruity Eau de Toilette should do. It's the sort of scent Le Parfait was built to be.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet