Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Legend →

Legend Cologne - 3.3 oz. Tester

Legend Cologne - 3.3 oz. Tester

$120.99$130.00

−7%

You save $9.01$1.21/ml

Size
100 ml($1.21/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
Tester
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

There's a quiet, classical confidence to Legend Cologne throughout, built specifically to feel timeless rather than merely fashionable. Violet leaves and bergamot strike a crisp, green top note that stays true to its timelessness throughout. Woodsy notes, jasmine, and magnolia shape a soft, floral centre that holds its timelessness from start to finish. At the last, oakmoss and leather bring dry, resinous depth that carries old-world seriousness throughout the composition. That oakmoss and leather pairing in the base gives this composition old-world seriousness, the kind of dry, mossy structure that's mostly disappeared from mainstream fragrance over the past few decades. Dry, mossy and quietly authoritative. Wear this woody aromatic Eau de Parfum, Legend Cologne, for cooler months and understated occasions, and let its character do the rest.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet