Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Light Blue Eau Intense →

Light Blue Eau Intense Cologne - 6.7 oz.

Light Blue Eau Intense Cologne - 6.7 oz.

$184.99$190.00

−3%

You save $5.01$0.92/ml

Size
200 ml($0.92/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
56 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Dolce & Gabbana crowds this Light Blue flanker's center with an unusually literal aquatic pairing for a concentrated Eau de Parfum. Grapefruit and mandarin orange open with a bright, citrus freshness that stays close to the original Light Blue's character. Sea water and juniper carry the center, watery and herbal, introducing that aquatic theme directly rather than suggesting it. Musk and amberwood round things out warm and smooth, giving Light Blue Eau Intense Eau de Parfum a comforting, grounded conclusion. Citrus aquatic is the fitting classification, versatile enough for daytime wear while holding up comfortably into evening thanks to its more concentrated build. It suits beach days, casual outings and warm-weather occasions about equally well. Spring and summer favor the citrus, aquatic character most, though the amberwood close keeps it wearable into cooler months too. Naming the aquatic accord directly after sea water itself is an unusually on-the-nose choice that works well here.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Guess Cologne

    100 ml · EDT

    $29.99$60.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Cuba Brazil Carnaval

    35 ml · EDT

    $5.95$17.00$0.17/ml

    at Fragrance Outlet