Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Light Blue →

Light Blue Perfume - 3.4 oz. Tester

Light Blue Perfume - 3.4 oz. Tester

$138.99$148.00

−6%

You save $9.01$1.39/ml

Size
100 ml($1.39/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
Tester
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Few fragrances have defined a decade of summer scent the way Light Blue has, and the composition still holds up on its own merits decades later. Sicilian lemon, apple, cedar and bellflower open crisp and citrus-bright, instantly recognizable to anyone who's smelled it before. Bamboo, jasmine and white rose fill the center with a green, slightly powdery floral quality that keeps the fragrance from reading as pure citrus. Cedar, musk and amber close the composition, warm and quiet rather than commanding, letting the top notes linger far longer than their brightness might suggest. Citrus floral is the fitting classification, unmistakably built for daytime wear and warm weather above all else. Light Blue Perfume suits casual outings, beach days and anywhere sunlight feels relevant to the occasion. Spring and summer are its natural season, though the amber base keeps it wearable into early fall on milder days. Dolce & Gabbana rarely gets credit for how much the bamboo and jasmine center does to keep this from feeling like simple lemon water, and that's the detail worth noticing.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Yardley London English Lavender

    125 ml · EDT · Tester

    Sold out

    at eCosmetics

  • Miu Miu L’eau Bleue

    100 ml · EDP · Tester

    Sold out

    at eCosmetics

  • Bvlgari Omnia Pink Sapphire

    65 ml · EDT · Tester

    Sold out

    at eCosmetics

  • Miu Miu L’eau Rosee

    100 ml · EDT · Tester

    Sold out

    at eCosmetics

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Taylor Swift Wonderstruck

    100 ml · EDP · Tester

    Sold out

    at eCosmetics