Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Lion →

Lion Cologne - 3.4 oz.

Lion Cologne - 3.4 oz.

$34.99$55.00

−36%

You save $20.01$0.35/ml

Size
100 ml($0.35/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Considerably bolder than its Elixir sibling, Lion Cologne from Rayhaan opens on four materials at once, pear, lavender, mint and bergamot combining for a fruity, herbal, citrus bright top. Cinnamon, clary sage and cumin settle the centre into something warm and distinctly savory. Vanilla, amber, patchouli and cedar close the base deeply sweet and richly woody. Cumin in the centre is a daring choice, a spice more common in cooking than in mainstream perfumery. Lion Cologne is an aromatic woody Eau de Parfum from Rayhaan, suited to evening wear and special occasions. Rayhaan matched the Lion name with the boldest material in its whole lineup.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet