Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Magnetism →

Magnetism Perfume - 2.5 oz. Tester

Magnetism Perfume - 2.5 oz. Tester

$79.99$90.00

−11%

You save $10.01$1.07/ml

Size
75 ml($1.07/ml)
Concentration
Eau de Parfum
Packaging
Tester
For
Women
Availability
In stock
Price last checked
53 minutes ago

Tester bottle: identical fragrance in plain packaging, often without a fancy cap or retail box. That's why it's cheaper. Check the merchant's return policy before buying.

Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Escada crowds the opening of Magnetism with six separate fruit materials, an intensely layered start for a fragrance built around such an abstract, conceptual name. Red berries, black currant, cassia, litchi, pineapple and melon crowd the opening into a bright, juicy fruitiness that avoids feeling thin or single-note. Green leaves, basil, almond blossom, iris, freesia, heliotrope, jasmine, magnolia, rose, caraway and lily of the valley build an enormous floral core, the kind of density rarely attempted in fragrances at this price. Caramel, vanilla, patchouli, benzoin, sandalwood, musk, amber and vetiver wrap things up warm and layered, giving Magnetism Eau de Parfum serious staying power once fully developed. Fruity floral oriental is the fitting classification, dense enough for evening wear while remaining workable on a cooler afternoon. It suits dinners, celebrations and any cool-weather occasion calling for considerable richness. Fall and winter favor the caramel and amber close most, once that sweetness has had time to settle. Eleven materials in the core stage alone makes this one of the more ambitious structures in this entire catalog.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Salvatore Ferragamo Cologne

    100 ml · EDT

    $34.95$72.00$0.35/ml

    at Fragrance Outlet