Be Seduced Girl Perfume
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet

$164.99
Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Few structures in modern perfumery are as recognized as a roasted, nutty opening that gives way to a dense white-floral core and a thick, sugary finish, and Milano Mist follows that exact blueprint closely. Almond, coffee, bergamot and lemon introduce the composition with a bittersweet, faintly roasted brightness that hints little at the density waiting underneath. Tuberose, jasmine sambac, orange blossom, Bulgarian rose and orris build an intensely full white floral core, rich and heady, pulling the fragrance in a considerably more feminine direction than its top suggests. Tonka bean, cacao, vanilla, praline, woods, musk, amber and cinnamon form a dense, warm finish, giving Milano Mist Perfume considerable staying power once fully developed. Floral gourmand is the classification, dense enough for evening wear and still workable on a cooler afternoon. Marc Olivetti built this for dinners, celebrations and cool-weather occasions calling for serious richness. Fall and winter suit the cacao and cinnamon close best, once the composition has had time to fully bloom on skin. Whatever inspired the resemblance, Milano Mist Eau de Parfum delivers that same gourmand complexity at a noticeably friendlier price.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
200 ml · EDT
$30.99$78.00$0.15/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$34.95$72.00$0.35/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDT
$24.99$65.00$0.25/ml
at Fragrance Outlet
100 ml · EDP
$29.99$85.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet