Exclusive Selection Laurin
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
Compare all prices for Nirvana French Grey →

$104.50$110.00
You save $5.50$1.05/ml
Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.
Most fragrances use far more than three components, but Elizabeth and James Nirvana French Grey Perfume needs only that, one per stage and nothing else, neroli standing alone at the top, clean and slightly bitter, an orange blossom distillate with none of the sweetness the flower usually carries. Lavender takes the core by itself, herbal and cool, extending the austerity rather than softening it. Musk holds the drydown on its own, warm and skin close, the only comfort in the entire composition. It asks the wearer to accept a lot of empty space. Minimalism this strict is rare outside niche perfumery, and the appeal is that each material is genuinely legible rather than blended into a general impression. Nirvana French Grey Perfume belongs to versatile day to evening occasions, an aromatic Eau de Parfum through and through.
Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.
The lowest price we have recorded for this listing in the 6 days we have tracked it.
100 ml · EDP
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDP
$39.99$90.00$0.40/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
90 ml · EDT
$39.99$90.00$0.44/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
55 ml · EDT
$10.95$32.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDT
$20.00$78.00$0.20/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml · EDP
$29.99$80.00$0.30/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
200 ml · EDT
$30.99$78.00$0.15/ml
at Fragrance Outlet
tracked low
100 ml
$11.99$35.00$0.12/ml
at Fragrance Outlet
tracked low