Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Ombre Vert Reserve →

Ombre Vert Reserve Cologne - 3.3 oz.

Ombre Vert Reserve Cologne - 3.3 oz.

$99.99

Size
100 ml($1.00/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
1 hour ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Unexpectedly juicy and richly layered, Ombre Vert Reserve Cologne from Caviar Elixir opens on bergamot, blackcurrant, pineapple and apple together. Patchouli, leather notes, smoke and vetiver settle the core into something dark and richly textured, an unexpected turn from the fruity top. Musk and ambroxan close the foundation warm and modern. The shift from bright tropical fruit to smoke and leather through the middle is the whole story here, a dramatic structural contrast. Ombre Vert Reserve Cologne is a fruity woody Eau de Parfum, suited to versatile day to evening wear. Caviar Elixir committed to considerable contrast here, and the drama is the point.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Nicole Miller

    100 ml · EDP

    $24.99$85.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Euphoria Blush Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$99.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet

  • Kenneth Cole Mankind

    200 ml · EDT

    $42.99$95.00$0.21/ml

    at Fragrance Outlet

  • Diplomate Pour Homme Cologne

    100 ml · EDT

    $39.99$82.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hollister Wave

    100 ml · EDT

    $24.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet