Daily Fragrance Scout
Yves Saint Laurent Opium bottle

Yves Saint Laurent Opium

Eau de Toilette

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Yves Saint Laurent Opium is $73.99 for 45 ml at Fragrance Outlet ($1.64/ml, read 1 hour ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $99.99 at Fragrance Outlet to $107.09 at FragranceNet, a $7.10 spread, 7% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.00/ml against $1.64/ml for the 45 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 51 days of tracking is $99.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$73.99

45 ml · 2 providers

Average price
$1.50/ml

per ml: 4 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.00/ml

at 100 ml

Biggest discount
−5%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$107.09$99.99
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$99.99
Average now:
$103.54
Trend:
−$1.45 since Aug 11, 2026

Yves Saint Laurent Opium: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Yves Saint Laurent Opium?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $73.99 for the 45 ml bottle at Fragrance Outlet (read 1 hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Yves Saint Laurent Opium cost?
Yves Saint Laurent Opium starts at $73.99 for a 45 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Yves Saint Laurent Opium?
The best value we track is $1.00/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Yves Saint Laurent Opium?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $99.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Yves Saint Laurent Opium cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Yves Saint Laurent

Other Yves Saint Laurent fragrances we price across providers.

  • Yves Saint Laurent

    5 providers

    Myslf

    EDP · Men

    Bottle size for Yves Saint Laurent Myslf

    $4.99$4.99/ml

    $20.99$4.20/ml

    $28.99$2.90/ml

    $82.95$2.07/ml

    best of 2 providers at 40 ml

    $83.95$1.40/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $119.99$1.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $165.95$1.11/ml

    best of 3 providers at 150 ml

  • Yves Saint Laurent

    4 providers

    Y Intense

    EDP · Men

    Bottle size for Yves Saint Laurent Y Intense

    $4.50$4.50/ml

    $17.99$3.60/ml

    $28.99$2.90/ml

    $88.95$1.48/ml

    best of 3 providers at 60 ml

    $107.95$1.08/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Yves Saint Laurent

    4 providers

    Libre Berry Crush

    EDP · Women

    Bottle size for Yves Saint Laurent Libre Berry Crush

    $6.99$6.99/ml

    $24.49$4.90/ml

    $44.99$4.50/ml

    $121.99$2.44/ml

    $139.99$1.56/ml

    best of 3 providers at 90 ml

  • Yves Saint Laurent

    3 providers

    Black Opium Glitter

    EDP

    Bottle size for Yves Saint Laurent Black Opium Glitter

    $6.99$6.99/ml

    $29.99$6.00/ml

    $24.49$2.45/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $83.99$2.80/ml

    $104.99$2.33/ml

    $110.99$2.22/ml

    $126.69$1.41/ml

    best of 2 providers at 90 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mont Blanc

    3 providers

    Explorer Platinum

    EDP · Men

    Bottle size for Mont Blanc Explorer Platinum

    $73.95$1.23/ml

    $99.95$1.00/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Profumi di Polignano

    2 providers

    Wow

    EDP · Unisex

    Bottle size for Profumi di Polignano Wow

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $99.97$1.00/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Profumi di Polignano

    2 providers

    Biancoblù

    EDP · Unisex

    Bottle size for Profumi di Polignano Biancoblù

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $99.97$1.00/ml

    best of 2 providers at 100 ml