Daily Fragrance Scout

Orientica Royal Blue Cologne

Eau de ParfumMenMiddle Eastern & Arabian

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Orientica Royal Blue Cologne is $74.95 for 150 ml at FragranceShop ($0.50/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$74.95

150 ml · 1 provider

Average price
$74.95

across 1 provider at 150 ml

Best value
$0.50/ml

at 150 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 150 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$74.95
Sep 21, 202611 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$74.95
Average now:
$74.95
Trend:
flat

Orientica Royal Blue Cologne: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Orientica Royal Blue Cologne?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $74.95 for the 150 ml bottle at FragranceShop (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $74.95 a good price for Orientica Royal Blue Cologne?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Orientica Royal Blue Cologne cost?
Orientica Royal Blue Cologne starts at $74.95 for a 150 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Orientica Royal Blue Cologne?
The best value we track is $0.50/ml per millilitre at the 150 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Orientica Royal Blue Cologne?
The lowest price we have recorded for the 150 ml size is $74.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Orientica Royal Blue Cologne cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Orientica

Other Orientica fragrances we price across providers.

  • Orientica

    2 providers

    Xo Old Fashioned

    Extrait

    Bottle size for Orientica Xo Old Fashioned

    $189.95$1.61/ml

    best of 2 providers at 118 ml

  • Orientica

    2 providers

    Nardo Oud

    Extrait

    Bottle size for Orientica Nardo Oud

    $244.95$3.06/ml

    best of 2 providers at 80 ml

  • Orientica

    2 providers

    Royal Amber

    Extrait

    Bottle size for Orientica Royal Amber

    $244.95$3.06/ml

    best of 2 providers at 80 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within middle eastern & arabian.

  • Rasasi

    1 provider

    Oud Al Huyam

    EDP · Unisex

    Bottle size for Rasasi Oud Al Huyam

    $99.99$0.50/ml

  • French Avenue

    1 provider

    Arsh

    Extrait · Unisex

    Bottle size for French Avenue Arsh

    $50.39$0.50/ml

  • Rasasi

    1 provider

    Luban Absolute

    EDP · Women

    Bottle size for Rasasi Luban Absolute

    $99.99$0.50/ml

  • Rasasi

    1 provider

    Ward Noir

    EDP · Unisex

    Bottle size for Rasasi Ward Noir

    $99.99$0.50/ml