Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Pasha →

Pasha Cologne - 3.3 oz.

Pasha Cologne - 3.3 oz.

$162.99$168.00

−3%

You save $5.01$1.63/ml

Size
100 ml($1.63/ml)
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
9 minutes ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Leading with amber and sandalwood rather than citrus is a distinctly old world structural choice, and Pasha Cologne from Cartier commits to it fully, warm and richly woody from the very first spray. Patchouli essence carries the centre alone, dark and earthy, deepening the warmth further. Balsam absolute closes the base rich, resinous and luxurious. Leading with amber and sandalwood rather than citrus is a distinctly old world structural choice, one few modern colognes still attempt. Pasha Cologne is a woody oriental Parfum from Cartier, suited to evening wear and special occasions. Cartier built something timeless here.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Brave Cologne

    100 ml · EDT

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Joop! Go

    200 ml · EDT

    $30.99$78.00$0.15/ml

    at Fragrance Outlet

  • YZY Dis Lui

    100 ml

    $11.99$35.00$0.12/ml

    at Fragrance Outlet